28 травня 2022 р.

ПРОТИДІЯ ВТРУЧАННЮ ТІ

У Статті 5, розділі 3 Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну зазначено, що: «Під час розробки та здійснення своєї політики охорони громадського здоров'я з боротьби проти тютюну Сторони діють таким чином, щоб захистити свою політику від впливу комерційних та інших корпоративних інтересів тютюнової промисловості відповідно до національного законодавства».

2012 р. визнаний Всесвітньою організацією охорони здоров'я як рік протидії втручанню тютюнової індустрії (ТІ) у формування політики у сфері охорони здоров'я, як на глобальному так і на національному рівні. Це сталося завдяки все більш видимим діям тютюнової індустрії та ініціюванням судових справ проти низки країн, які запровадили жорсткі законодавчі обмеження щодо вживання тютюну. Нейтралізація та викриття тактики тютюнової індустрії - це запорука успішної діяльності в контролі над тютюном. Так, неодноразово вдалося зупинити втручання тютюнових лобістів в ухвалення важливих антитютюнових законів та розвінчати принципи їх співпраці із журналістами та медіа.

У 2012 р. до Всесвітнього дня без тютюну експерти Центру контролю над тютюном, ГО «Життя» у співпраці із Бюро ВООЗ провели виставку постерів «Розсекречені документи тютюнової індустрії» у Верховній Раді України. Мета виставки - продемонструвати політикам та широкій громадськості цинічність, обман та дволикість діяльності тютюнової індустрії шляхом демонстрації копій та витягів із відкритих документів транснаціональних тютюнових компаній, які стали переломним моментом у боротьбі із тютюновою епідемією в сфері охорони здоров'я у різних країнах та в Україні зокрема.

З 2011 р. ГО «Життя» спільно з Бюро журналістських розслідувань «Свідомо» щорічно визначають рейтинг тютюнови лобістів в парламенті. В результаті рейтингу відбуваються нагородження антипремією «Золота коса». Вперше в Україні ті народні депутати, хто тривалий час відстоює комерційні інтереси виробників алкоголю і тютюну всупереч інтересам громадського здоров'я, отримують свою "відзнаку" – «золоту», «срібну», «бронзову» коси або «золоте гальмо» за гальмування важливих законодавчих змін для громадського здоров’я.

Іншою ініціативою є розвінчання тютюнового лобі в Кабінеті Міністрів та вирішення ситуації із блокуванням Україною ініціативи Австралії щодо запровадження «простої» - стереотипної упаковки. 31 травня 2012 р., у Всесвітній День без тютюну, Міжнародна організація «За відповідальність та підзвітність транснаціональних тютюнових компаній» (The Network for Accountability of Tobacco Transnationals) відзначили Уряд України міжнародною анти премією «Marlboro Man» із вимогами до влади зупинити ганебне явище маніпулювання тютюнової індустрії чиновниками, як таке, що шкодить іміджу України.